
Zdjęcie Noelle Australia z Unsplash
Zastanawiałaś/-łeś się kiedyś dlaczego Twoja świeca zapachowa nie pachnie? Albo ile ją palić? Tutaj znajdziesz odpowiedzi!
Dlaczego moja świeca nie pachnie?
Zdjęcie Rebecca Peterson-Hall z Unsplash
Można wymienić wiele powodów dlaczego nasza świeca nie pachnie. Jednym z nich jest nie do końca uczciwy proces produkcji stosowany przez niektórych producentów. Do stworzenia świecy używają w większości wosku… bezzapachowego! Tylko górna warstwa zawiera aromat. Wtedy nawet magiczne sztuczki nie sprawią, że świeca zacznie pachnieć.
Obcując z naszymi świecami, zdążyliśmy zauważyć, że aromaty (jako że są bardziej lotne) gromadzą się w górnych częściach pomieszczenia. Aby jednak poczuć aromat poczekajmy trochę dłużej aż opadną w na niższy poziom. Unikajmy też palenia świec w zbyt wysokich pomieszczeniach.
Należy również pamiętać, że z czasem przyzwyczajamy się do otaczającego nas zapachu. Wtedy, krótki pobyt w innym pomieszczeniu i “reset” naszego węchu sprawi że znowu poczujemy aromat świecy.
Czy wielkość świecy ma znaczenie?
Zdjęcie Gavin Penor z Unsplash
Tak! Wielkość świecy ma ogromne znaczenie przy jej wyborze. Rozmiary świecy powinniśmy dobierać do wielkości pomieszczeń w których będzie palona. Mniejsze świece niestety nie dadzą rady wypełnić aromatem dużych pomieszczeń, znowu większe świece palone w małych pomieszczeniach mogą wydawać się przytłaczające.
Małe świece zapachowe (np. 120 ml) nadadzą się do małych pomieszczeń (ok. 10m2), zaś większe siostry (np. 210 ml albo 350 ml) sprawdzą się w większych pomieszczeniach (ok.30m2).
Jeśli chcemy, aby aromat szybciej wypełnił nasze pomieszczenia, wybierajmy świece zapachowe o większej średnicy. Im większa powierzchnia roztopionego wosku, tym mocniej paruje olejek i tym samym więcej aromatu uwalnia się do otoczenia.
Jak długo palić świece?
Zdjęcie Tetiana SHYSHKINA z Unsplash
Czas palenia świecy to kwestia na którą warto mieć baczność. Zbyt długie palenie świecy powoduje przegrzanie wosku, oraz nadmierne zużycie olejku zapachowego. Pamiętajmy, jednorazowy czas palenia świecy to około 2-3 godziny.
Zbyt długie palenie również powoduje krótszy żywot świeczki zapachowej.
Nie zapominajmy jednak o paleniu świecy tak długo, aby utworzył się tzw. “basenik”
W świecy tworzy się „tunel” albo wosk zostaje na ściankach?
Zdjęcie Jessica Delp z Unsplash
Wosk pozostający na ściankach świecy nie jest zbyt porządanym efektem. Wygląda nieestetycznie i powoduje słabszą wydajność spalania. Ważne jest aby świeca paliła się minimum tyle, by cała górna warstwa się roztopiła. Pamiętajmy o tym przy każdorazowym odpaleniu świecy.
Innym powodem tunelowania może być wątpliwa jakość wykonania świecy - na przykład nieodpowiedni dobór knota lub niska jakość wosku.
Świeca zaczęła kopcić?
Jeśli do tej pory twoja świeca paliła się czysto i równo, możesz poszukać przyczyny w knocie. Ze zbyt długiego knota tworzy się “grzybek”, który może powodować kopcenie. Ważne aby przed każdym odpaleniem świecy upewnić się, że knot ma odpowiednią długość - jeśli nie, przycinamy go nożyczkami lub specjalną obcinaczką do knotów.
Zbyt duży knot jest również przyczyną zbyt dużego płomienia, co może stwarzać niebezpieczeństwo. Pamiętaj jest to produkt który się pali. I jak to nasi dziadkowie i rodzice powtarzali - z ogniem nie ma żartów.
Jeśli świeca kopci pomimo prawidłowo przyciętego knota, możliwe, że stoi w przeciągu, który powoduje nierównomierne wypalanie świecy. Spróbuj przestawić świecę w zaciszne miejsce.
Naturalne świece zapachowe od Kuti Handcraft
Jeśli szukasz naturalnej świecy która będzie Ci długo służyć, a przy tym pięknie pachniała - to dobrze trafiłaś/-eś! Nasze świece zapachowe z wosku rzepakowego zawierają autorskie mieszanki olejków eterycznych i esencji zapachowych, które urzekną Cię od samego początku.