Najczęściej zadawane pytania o świece zapachowe
Najczęściej zadawane pytania o świece zapachowe

Zdjęcie Noelle Australia z Unsplash

Zastanawiałaś/-łeś się kiedyś dlaczego Twoja świeca zapachowa nie pachnie? Albo ile ją palić? Tutaj znajdziesz odpowiedzi!

Dlaczego moja świeca nie pachnie?

Zdjęcie Rebecca Peterson-Hall z Unsplash

Można wymienić wiele powodów dlaczego nasza świeca nie pachnie. Jednym z nich jest nie do końca uczciwy proces produkcji stosowany przez niektórych producentów. Do stworzenia świecy używają w większości wosku… bezzapachowego! Tylko górna warstwa zawiera aromat. Wtedy nawet magiczne sztuczki nie sprawią, że świeca zacznie pachnieć.

Obcując z naszymi świecami, zdążyliśmy zauważyć, że aromaty (jako że są bardziej lotne) gromadzą się w górnych częściach pomieszczenia. Aby jednak poczuć aromat poczekajmy trochę dłużej aż opadną w na niższy poziom. Unikajmy też palenia świec w zbyt wysokich pomieszczeniach.

Należy również pamiętać, że z czasem przyzwyczajamy się do otaczającego nas zapachu. Wtedy, krótki pobyt w innym pomieszczeniu i “reset” naszego węchu sprawi że znowu poczujemy aromat świecy.

 

Czy wielkość świecy ma znaczenie?

Zdjęcie Gavin Penor z Unsplash

Tak! Wielkość świecy ma ogromne znaczenie przy jej wyborze. Rozmiary świecy powinniśmy dobierać do wielkości pomieszczeń w których będzie palona. Mniejsze świece niestety nie dadzą rady wypełnić aromatem dużych pomieszczeń, znowu większe świece palone w małych pomieszczeniach mogą wydawać się przytłaczające. 

Małe świece zapachowe (np. 120 ml) nadadzą się do małych pomieszczeń (ok. 10m2), zaś większe siostry (np. 210 ml albo 350 ml) sprawdzą się w większych pomieszczeniach (ok.30m2).

Jeśli chcemy, aby aromat szybciej wypełnił nasze pomieszczenia, wybierajmy świece zapachowe o większej średnicy. Im większa powierzchnia roztopionego wosku, tym mocniej paruje olejek i tym samym więcej aromatu uwalnia się do otoczenia. 

 

Jak długo palić świece?

Zdjęcie Tetiana SHYSHKINA z Unsplash

Czas palenia świecy to kwestia na którą warto mieć baczność. Zbyt długie palenie świecy powoduje przegrzanie wosku, oraz nadmierne zużycie olejku zapachowego. Pamiętajmy, jednorazowy czas palenia świecy to około 2-3 godziny

Zbyt długie palenie również powoduje krótszy żywot świeczki zapachowej.

Nie zapominajmy jednak o paleniu świecy tak długo, aby utworzył się tzw. “basenik”

 

W świecy tworzy się „tunel” albo wosk zostaje na ściankach?

Zdjęcie Jessica Delp z Unsplash

Wosk pozostający na ściankach świecy nie jest zbyt porządanym efektem. Wygląda nieestetycznie i powoduje słabszą wydajność spalania. Ważne jest aby świeca paliła się minimum tyle, by cała górna warstwa się roztopiła. Pamiętajmy o tym przy każdorazowym odpaleniu świecy. 

Innym powodem tunelowania może być wątpliwa jakość wykonania świecy - na przykład nieodpowiedni dobór knota lub niska jakość wosku.

 

Świeca zaczęła kopcić?

Zdjęcie Svitlana z Unsplash

Jeśli do tej pory twoja świeca paliła się czysto i równo, możesz poszukać przyczyny w knocie. Ze zbyt długiego knota tworzy się “grzybek”, który może powodować kopcenie. Ważne aby przed każdym odpaleniem świecy upewnić się, że knot ma odpowiednią długość - jeśli nie, przycinamy go nożyczkami lub specjalną obcinaczką do knotów.

Zbyt duży knot jest również przyczyną zbyt dużego płomienia, co może stwarzać niebezpieczeństwo. Pamiętaj jest to produkt który się pali. I jak to nasi dziadkowie i rodzice powtarzali - z ogniem nie ma żartów.

Jeśli świeca kopci pomimo prawidłowo przyciętego knota, możliwe, że stoi w przeciągu, który powoduje nierównomierne wypalanie świecy. Spróbuj przestawić świecę w zaciszne miejsce. 

 

Naturalne świece zapachowe od Kuti Handcraft

Jeśli szukasz naturalnej świecy która będzie Ci długo służyć, a przy tym pięknie pachniała - to dobrze trafiłaś/-eś! Nasze świece zapachowe z wosku rzepakowego zawierają autorskie mieszanki olejków eterycznych i esencji zapachowych, które urzekną Cię od samego początku. 

 

Poczuj nowy rozdział!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl