Świece z wosku naturalnego, a parafina
14.jpg

Świece z wosku naturalnego, a parafina

Parafina i jej właściwości

Parafina

Parafina wykorzystywana do produkcji świec ogólnie dostępnych na rynku, wykonywana jest z odpadów powstałych w procesie rafinacji ropy naftowej. Można ją również otrzymać ze smoły węgla brunatnego jak i innych podobnych substancji, których spalanie, negatywnie wpływa na nasz organizm.

Spalanie świec parafinowych uwalnia szkodliwe i rakotwórcze związki, takie jak toluen, benzen czy formaldehydy (brzmi jakoś niezdrowo, prawda?). Te same substancje wydzielają się chociażby z rury wydechowej samochodu. Jeśli zdarzyły Ci się bóle głowy podczas sesji przy blasku parafinowej świecy, to najprawdopodobniej to one go spowodowały.

Parafina jest jednak skutecznie stosowana w kosmetologii, gdzie uważana jest za jedną z najstabilniejszych grup surowców kosmetycznych. Naniesiona na skórę nadaje jej elastyczność, poprawia krążenie krwi czy wygładza naskórek. Ogrzewa oraz koi obolałe mięśnie oraz stawy.

Jak widać produkty parafinowe mają w zależności od formy stosowania tak prozdrowotny jak i toksyczny wpływ na nasz organizm. Może warto więc przy temacie świec, gdzie parafina spalana jest w wysokich temperaturach (a nie nakładana na skórę), dać szansę zająć jej miejsce zdrowszym alternatywom?

Woski naturalne i ich niesamowite właściwości

Wosk pszczeli

Miód i wosk - te dwa cuda natury powstają dzięki naszym zdolnym i niedocenianym pszczołom, które do procesu ich produkcji potrzebują jedynie pyłku z kwiatów. Wosk pszczeli produkowany jest dosyć spektakularnie. Pszczoły robotnice łącząc się odnóżami, zbierają się w większe grupy i tworzą długie, widowiskowe łańcuchy. Pozwala to podnieść temperaturę ich odwłoków co umożliwia wytworzenie wosku.

Palenie świec z wosku pszczelego oczyszcza i jonizuje powietrze w pomieszczeniu, co wspomaga przy chorobach płuc, alergii czy astmie. Dodatkowo działa relaksująco i uspokajająco. Wieczorem ułatwi Ci zasypianie,
a w ciągu dnia odstresuje i odpręży.

Wosk sojowy

Świece sojowe są o wiele lepszą alternatywą parafiny, ponieważ wosk z których jest zrobiony, dobrze uwalnia zapach i całkiem dobrze się spala. Niestety, soja najczęściej produkowana jest w krajach, w których dozwolone jest stosowanie szkodliwych oprysków jak i genetycznie modyfikowanych nasion soi. Największymi jej producentami są Stany Zjednoczone, Brazylia i Chiny, skąd trafiają do Europy na ogromnych kontenerowcach. 

Powoduje to zbędne zużycie cennych naturalnych surowców jak i kapitału ludzkiego. Możemy stwierdzić, że świece z wosku sojowego są nadal lepszą alternatywą niż z parafiny, jednak w miejscach, gdzie ta roślina jest uprawiana.

A możemy inaczej? Tak, np. kupując wosk pszczeli albo RZEPAKOWY!

Wosk rzepakowy

Rzepak. Zapewne wszyscy kojarzycie niekończące się połacie żółtych pól, które mijamy jadąc na wakacje. Jest ich pełno, dosłownie. I to właśnie wyróżnia go od soi. Jest on produkowany na lokalnym rynku, a odległości jakie przemierza są znacznie mniejsze. Ma on wyższą temperaturę topnienia, przez co idealnie oddaje zapachy. 

Możemy przyznać, jest to wosk dość kapryśny, trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem i wiele zależy od jego jakości jak i jego obróbki. Jedynak my się z nim polubiliśmy.

Wosk rzepakowy którego używamy, został przez nas sprawdzony, a nawet ostatnio sami go łupiemy. Tak, dokładnie jak w kamieniołomie, dzielimy dłutem blok na mniejsze kawałki. Mamy naszego ulubionego dostawcę i dlatego możemy Wam zaproponować ciekawą alternatywę dla świec parafinowych, sojowych czy też pszczelich.

“Zapach jest językiem, który nie wymaga słów”.

Jacques Polge, perfumiarz

Nasze świece rzepakowe, są o tyle wyjątkowe, że sami tworzymy kompozycje zapachowe, przy których używamy naturalnych olejków eterycznych jak i esencji zapachowych. Naszym celem jest tworzyć ciekawe aromaty i kompozycje, które na długo zapadną Wam w pamięci. Każda świeca jest przez nas własnoręcznie zalewana, zdobiona i pakowana.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl